Po navedbah notranjih oseb je Intel, potem ko je dosegel zavezujoč dogovor z ameriškimi uradniki, uradno prejel do 3,5 milijarde dolarjev zveznih subvencij za proizvodnjo polprevodnikov za Pentagon.
Cilj projekta, imenovanega "Secure Enclave", je vzpostaviti proizvodno bazo za napredne čipe, ki se uporabljajo v vojaških in obveščevalnih aplikacijah.Ta projekt vključuje več držav, vključno s proizvodnim obratom v Arizoni.
Čeprav je bil Intel vedno vodilni pri prejemanju te subvencije, so drugi proizvajalci čipov nasprotovali temu, ZDA pa skrbijo tudi, ali se je pametno zanašati na eno podjetje.Vojna financiranja med več agencijami in kongresom lahko zmanjša Intelovo celotno subvencijo.
Notranji pravijo, da bi sredstva lahko objavila že prihodnji teden.Marca letos je Intel prejel 8,5 milijarde dolarjev nepovratnih sredstev in 11 milijard dolarjev posojil v skladu z ameriškim zakonom o čipu.Predlog zakona je podpisal predsednik Biden leta 2022, katerega namen je oživiti industrijo ameriške polprevodniške proizvodne industrije in zmanjšanje odvisnosti od Azije.
Intel se še vedno pogaja o širšem spodbujevalnem načrtu, namenjenega podpori svojih tovarn v Arizoni, Ohiu, Novi Mehiki in Oregonu.Tako kot drugi upravičenci do Zakona o čipu tudi Intel še ni prejel nobenega financiranja, in njegovo izplačilo sklada je še vedno v predhodni fazi.Financiranje za "Varno enklavo" izhaja tudi iz programa donacije CHIP ACT, ki ga upravlja ameriško ministrstvo za trgovino, vendar po prejšnjih sporih glede odgovornosti agencije financiranje ni bilo obdelano s standardnim postopkom prijave.
Intel, Ministrstvo za trgovino in Pentagon, so vsi zavrnili komentar.Bela hiša se ni takoj odzvala na prošnjo za komentar.
Doseganje sporazuma o "varnem enklavi" kaže, da kljub Intelovim nedavnim težavam ameriška vlada še vedno zaupa družbi, da izvrši načrte Pentagona.Avgusta letos je Intel objavil slabo finančno poročilo in napoved prihodkov, kar je povzročilo močan padec cene delnic in oslabilo zaupanje svojega izvršnega direktorja Pat Kissingerja v ambicioznem preobratu, ki se opira na globalne tovarniške naložbe.
Obstajajo poročila, da ta proizvajalec čipov aktivno ponovno ocenjuje svoje proizvodne načrte.Čeprav končna odločitev še ni bila sprejeta, so informirani viri že prej navedli, da je Intel bolj verjetno, da bo preložil ali prekinil projekte zunaj ZDA.
Intel si močno prizadeva, da bi potencialne stranke, kot sta Nvidia in AMD, prepričali o njegovih zmogljivostih izdelka.Po poročilih je ameriška sekretarka za trgovino Gina Raimondo ta dva podjetja spodbudila, naj razmislijo o proizvodnji v Intelovi tovarni v gradnji v Ohiu, vendar trenutno nobeden od njih nima nobenih načrtov.
Intel je sporočil, da podjetja, vključno z Microsoftom, raziskujejo idejo o uporabi Intel za izdelavo modelov čipov.Vendar ta prizadevanja še niso povzročila velikih naročil ali pomembnih prihodkov.